Jak Będzie Wyglądała Przyszłość?

18 października 2016

Świat Jutra

Świat jutra, świat dzisiaj,
Złączony nicią dni.
Zamknięty przed wczoraj,
W postaci krwawej mgły.

W oddali odpowiedź,
Płatnej roli smak.
Zamnięta ścieżka w nicość,
Pytań ciągle brak.

Świat jutra nadchodzi,
Bez klucza do swych drzwi.
Klucz nigdy nie powstanie,
Pieśń nicości brzmi.

Mirek Burnejko – Wiersz 022 – Świat Jutra

Czytam dużo książek.
Większość z nich zaczynam i kończę. Czasami jednak jest inaczej. Czasami trafiam na książki, które zmuszają mnie do reflekcji i rozpoczęcia czytania na nowo.

Tak też było tym razem, za sprawą ksiażki Inevitable, napisanej przez Kevina Kelly.

Książka w dużym skrócie opowiada o tym co się wydarzy. Autor nie próbuję jednak pisać o dokładnej technologii, ale bardziej o kierunkach. Kierunkach, które MUSZĄ się wydarzyć. Tak jak było pewne, że powstanie coś co pozwoli się komunikować na odległość bez mówienia (SMS, Twitter, Snapchat), tak samo jest pewne, że niektóre kierunki MUSZĄ się wydarzyć. W jakiej formie? Tego nikt nie wie.

Zobaczmy jednak jak te kierunki wyglądają.

Jak Będzie Wyglądać Przyszłość

Becoming – Stawanie Się

Wszystko zmienia się tak szybko i będzie zmieniać się jeszcze szybciej. Nie będziemy w stanie stać się ekspertami w dowolnej dziedzinie, bo gdy już się nim staniemy, to dana technologia będzie przeszłością. Ciągle będziemy początkujący i będziemy ciągle poznawać nowe rzeczy.

Odchodzimy też od standardowego modelu kupowania rzeczy i serwisów. Przechodzimy do modelu subskrypcji i ciągłego ulepszania w czasie rzeczywistym (patrz Tesla i update samochodu bez wiedzy użytkownika).

Cognifying

Sztuczna inteligencja nadchodzi. Jedno jest pewne. Będzie dostępna na żadanie, tak samo jak elektryczność w dzisiejszych czasach. Potrzebujesz sztucznej inteligencji, płacisz i masz, np. od … Google. Powstawanie chmury obliczeniowej, tania przestrzeń dyskowa i procesory graficzne ułatwiają implementowanie mechanizmów deep learning i tym samym zmniejszają koszt budowania rozproszonych systemów sztucznej inteligencji.

W tej chwili najlepszym graczem w szachy na świecie nie jest sztuczna inteligencja, ale „Centaur” (grupa ludzi, która otrzymuje sugestie od kilku szcztucznych inteligencji).

Sztuczna inteligencja pozwoli ludziom stawać się lepszymi graczami w szachy, lepszymi pilotami, lepszymi lekarzami, lepszymi nauczycielami, etc.

Nasza praca przyszłości będzie oceniana przez to jak dobrze pracujemy z robotami (sztuczną inteligencją w ciele maszyny).

70% prac, które robimy dzisiaj, za 20-30 lat nie będzie już istniała. Pojawią się natomiast nowe, których jescze nie potrafimy wyobrazić.

Flowing – Strumień

Wszystko będzie dostarczane strumieniowo w czasie rzeczywistym. Dostęp do danych będzie możliwy w dowolnej formie i w dowolnej czasie. Dojdzie też możliwość przewijania danych w czasie, np. jak wyglądała strona amazon.com wczoraj, miesiąc temu, rok temu. Z możliwością przewijania. Poruszania się w kilku wymiarach wgłąd danych, które spływają do nas cały czas.

Screening – Ekrany

Ekrany będą dostępne wszędzie. Będziesz widział, to co chcesz zobaczyć (lub inni chcą) w każdym miejscu. Obraz będzie się przenosił. Z papieru, do książki, do komputera, do telefony, do wyświetlacza na niebie, budynku, aż po projekcie do oka, czy kory mózgowej.

Accessing – Dostęp

Społeczność zmieni się z ludzi posiadających przedmioty, do ludzi wynajmujących przedmioty i mających do nich dostęp na zawołanie. Od atomów i bitów, po promy kosmiczne. Dostęp do wszystkigo bez posiadania.

Jest też duża szansa, że zniknie system pieniężny. Gdy wszystko będzie wynajmowane, nasza wypłata będzie mogła być sumą i jakością serwisów, do których będziemy mieli dostęp.

Sharing – Dzielenie Się

Stety, niestety świat idzie w kierunku socializmu. Dążymy do świata gdzie każda rzecz: idea, myśl, doświadczenie lub rzecz będzie mogła być tworzona dla każdego i będzie dostępna dla każdego.

Zaistnieje też zjawisko współpracy na wielką skalę.

Wg. autora w tej chwili jesteśmy na skali od 0 do 10 (gdzie 10 to każdy ma dostęp do wszystkiego) na poziomie 2.

Filtering – Filtrowanie

Jak to mówi Gary Vaynerchuk: Skupienie uwagi to wszystko. Każdy nowy produkt, każda nowa reklama będzie dostosowywana (filtrowana) do tego kim jesteśmy i co lubimy.

Remixing – Remiksowanie

Wszystko co będzie tworzone będzie możliwe do remiksowania przez użytkowników lub inne firmy. Dochodzimy do granicy wymyślania nowych rzeczy. Wszystko co będzie powstatwało będzie połączeniem dwóch lub więcej pomysłów.

Interacting – Interakcja

Będziemy współpracować z urządzeniami, głównie w rozszerzonej rzeczywistości. Urządzenia będą znały i rozumiały nas. My natomiast będziemy zatracali granicę pomiędzy rzeczywistością a fikcją.

Tracking – Śledzenie

Będziemy śledzić każdego, wszystko i zawsze. Czujniki, kamery, miniroboty. Zniknie informacja kto śledzi i co. Każdy będzie mógł (jeśli zechce) śledzić wszystko.

Questioning – Zadawanie Pytań

W świecie przyszłości, gdzie sztuczna inteligencja będzie w stanie znaleźć odpowiedź na każde pytanie, problem będzie zadawanie dobrych pytań.

Połączona wiedza naszego świata, Internet jakiego jakiego jeszcze nie znamy, będzie miał odpowiedź na wszystko.

Beginning – Początek

Za 30 lat, dzięki połączeniu wszystkich ludzi i urządzeń w jedną maszynę/matrix/system, ludzię zaczną dochodzić do rzeczy, o których w tej chwili nasze umysły nie są w stanie wyobrazić. Spojrzymy w przeszłość i powiemy, że gdzieś tam w 2016 roku, rozpoczynała się zmiana, która zmieniła naszą obecną chwilę.

Podsumowanie

Jeśli miałbym polecić Tobie na chwilę obecną jedną książkę, którą MUSISZ przeczytać, to będzie to… The 4-Hour Workweek. Jeżeli natomiast miałbym polecić dwie (szczególnie jeżeli blisko Ci do technologii), to musisz przeczytać Inevitable.