100 Lekcji, Które Chciałbym Przekazać Sobie, Gdy Miałem 20 Lat!

30 lipca 2018

 

Pamiętam bardzo dobrze swoje 20 urodziny.

Siedziałem przed komputerem, w pokoju współdzielonym z 2 kolegami, w mieszkaniu na Legionowej w Białymstoku. Pamiętam, jak słuchałem „Chwile Ulotne” Paktofoniki, po skończonej sesji Baldur’s Gate.

 

Nie miałem pomysłu na siebie, nie wierzyłem w siebie, nie widziałem co z sobą zrobić… nie wiedziałem JAK coś ze sobą zrobić.

 

Dałbym wiele, gdyby mój „starszy ja”, „starszy brat”, „starszy ktoś” dał tę listę i przekazał mi te informacje.

 

Przygotowałem więc tę listę dla siebie w wieku 20 lat.
Tak naprawdę to tylko lista moich zasad. Przedstawiona w czytelnej formie.

 

Unikam na tej liście rzeczy, które mogą zrobić Ci krzywdę (na tę listę przyjdzie jeszcze czas).
Nie znajdziesz też tu zagadnień dotyczących rodziny (na tę listę też przyjdzie czas).

 

Zacznijmy od podstaw. Oto lista 100 lekcji, które chciałbym przekazać sobie w wieku 20 lat. Jeżeli akurat masz 20 lat, to może coś z tego wyniesiesz. Natomiast zaczynam od lekcji pierwszej, która nie bez powodu jest najważniejsza.

 

1. Podważaj Status Quo

Wszscy się mylą. Nikt nie jest Tobą. Nikt nie ma dokładnie takiego samego przebiegu wydarzeń. Szukaj ludzi, którzy są tam, gdzie Ty chcesz być i szukaj lekcji w ich słowach. Nie bierz jednak niczego za pewnik. Testuj, testuj, testuj, ale nigdy nie bierz niczego za pewnik… szczególnie tej listy.

 

2. Kup Zegarek na Skórzanym Pasku

Zawsze marzyłeś o zegarku Maurice Lacroix. Kupiłeś go, mającdopiero 35 lat. Zrób to szybciej. Świetnie się prezentuje, pasuje do garnituru i do T-shirta. Metalowa bransoleta nie jest dla Ciebie. Elektronik też nie jest dla Ciebie. Wybierz zegarek na skórzanym pasku, najlepiej Maurice Lacroix. Rób wszystko, aby realizować marzenia tak szybko jak się da.


 

3. Nie Kupuj Akcji, Obligacji, Funduszy

Nie masz najmniejszego wpływu, czy dane papiery będą rosły, czy też będą spadać. Gdy będą rosły, będziesz się czuł jak gwiazda. Gdy będą spadać, będziesz czuł się jak gnida. I nigdy nie będziesz miał wpływu na kierunek. Poszukaj innych metod inwestowania, a najlepiej…

 

4. Inwestuj w Siebie

Nawet jak stracisz wszystko, to zawsze zostanie Ci wiedza na karku i umiejętności. Nikt Ci nigdy ich nie zabierze i będziesz w stanie pewne wzorce stosować w różnych dziedzinach życia. Zaufaj mi, nie ma lepszej inwestycji.

 

5. Stwórz Budżet Rozwojowy

Nie pamiętam, na ile Cię stać, ale nie oszczędzaj na książkach, kursach, seminariach, konferencjach. Ucz się, ucz się, ucz się, poznawaj nowych ludzi i ucz się dużo. Najlepiej stwórz budżet. W tej chwili mam go na poziomie 20,000 PLN, który służy na zakup nowych materiałów do nauki. Zacznij nawet od 100 PLN, ale zacznij.

 

6. Kup Subskrypcję w Audible i Czytaj Książki

Nie zawsze masz czas, aby usiąść i przeczytać książkę. Rozumiem. Prawie zawsze gdzieś się przemieszczasz. Załóż słuchawki na uszy, włącz Audible i słuchaj książek. Nie słuchaj książek po polsku. Nie rozumiesz po angielsku? To nic. Nauczysz się. Słuchanie po angielsku bardzo Ci pomoże z językiem i zdobędziesz masę nowej wiedzy, która nie jest dostępna w ojczystym języku.

 

7. Przeczytaj Te 10 Książek Na Początek

Po długim zastanowieniu, wybrałem dla Ciebie 10 książek, które najbardziej Ci pomogą. Pamiętaj, że jesteś na studiach. Na biznesy przyjdzie jeszcze czas.

12 Rules for Life
The Millionaire Fastlane
The Magic of Thinking Big
The 4-Hour Workweek
The 7 Habits of Highly Effective People
Leadership and Self-Deception
Choose Yourself
The Miracle Morning
Total Recall
Getting Past No

 

8. Nie Idź Na Studia MBA

Nie poszedłeś, ale myślałeś o tym. Nie myśl o tym. Szkoda czasu. Wszystkiego się nauczysz w swoim czasie. Lepiej przeczytaj książkę…

 

9. Przeczytaj The Personal MBA

Przeczytaj też książkę The Personal MBA. Tę książkę warto też mieć w wersji papierowej. Nauczy Cię wszystkiego o biznesie. Od tworzenia wartości, przez marketing, sprzedaż, dbanie o satysfakcje klienta.

 

10. Kup Kilkanaście Książek, Które Cię Zmieniły i Trzymaj Je Pod Ręką

… ale nie rób tego za szybko. Odkryjesz jeszcze wiele książek. Słuchaj tak dużo, jak się da, a potem zbuduj swój arsenał „książek pod ręką”. Znajdziesz w nich jeszcze wiele skarbów. Twoja percepcja nie wyłapie wszystkiego przy pierwszym czytaniu i dopiero w przyszłości zaczną pojawiać się nowe szczegóły. Warto na nie czekać.

 

11. Czytaj Biografie Ludzi, Których Podziwiasz

Jeżeli znajdziesz kogoś, kogo podziwiasz, to poszukaj jego biografii i ją przeczytaj. Elon Musk, Steve Jobs, Richard Branson, Arnold Schwarzenegger to podstawy. Z kolejnymi idolami rób tak samo. Szukaj biografii. Jeżeli ich nie mają, to przeczytaj wszytko o nich w internecie i szukaj zależności pomiędzy wydarzeniami z przeszłości a późniejszymi etapami życia. Zauważysz wiele powiązań.

 

12. Naucz się Metodologii Getting Things Done

Ta metoda, opracowana przez Davida Allena pozwoli Ci ułożyć tematy zarządzania zadaniami i radzenia sobie z różnymi projektami. Możesz zacząć od książki Getting Things Done. Natomiast pamiętaj, aby wdrożyć wszystko z tej książki w swoje życie.

 

13. Zainwestuj w Dobre Narzędzia Do Zarządzania Zadaniami

Musisz mieć pustą głowę, aby tworzyć i wymyślać nowe rzeczy. Musisz mieć system, który pozwoli Ci pamiętać o ważnych wydarzeniach oraz pomóc planować Ci Twój czas. Dobrze sprawdza się tu Nozbe, którego używam już od 6 lat.

 

14. Ucz Się Planowania i Produktywności

Abraham Lincoln mawiał „Jeśli mam 7 godzin na ścięcie drzewa, to spędzę pierwsze 5, ostrząc topór”. Działaj tak samo. Planuj, ucz się planowania, ucz się produktywności. Dzięki temu będziesz podejmował lepsze decyzje i nauczysz się podejmować mądre decyzje. Dobrym miejscem, aby zacząć, jest kurs, który przygotowałem o wyznaczaniu celów i zbudowaniu systemu, dzięki którym te cele osiągniesz.

 

15. Wypisz Swoje Agresywne Cele

W wypisywaniu swoich celów jest magia… tak naprawdę to nie jest magia, tylko zmiana kierowania naszych myśli. Dodatkowo te cele powinny być agresywne. Jeżeli myślisz o tym, aby przebiec 10 kilometrów, to zastanów się, po co i czy tylko o te 10 kilometrów chodzi. Może gdzieś tam głęboko leży cel, aby przebiec maraton poniżej 3 godzin, ale jeszcze nie wiesz jak to zrobić. Bez obaw. Dowiesz się. Na razie wypisz wszystkie swoje agresywne cele.

 

16. Czytaj Te Cele Codziennie

„Zmiana kierowania naszych myśli”. Jeżeli planujesz kupić żółtą Skodę Octavię, to zaczniesz wszędzie widzieć żółte Skody Octavie. Jeżeli zaczniesz codziennie czytać swoje cele, to zaczniesz codziennie widzieć sposobności, aby do tych celów dojść. Zmieni się Twój punkt widzenia.

 

17. Podziel Cele Na 3 Poziomy

Nie będziesz jeszcze wiedział, jak dojść do swoich agresywnych celów. Podziel je na Trzy Poziomy. Poziom 1 powinien być czymś na pograniczu 10% Twojego agresywnego celu. Poziom 2 powinien być czymś na pograniczu 30% Twojego agresywnego celu. Jeszcze nie wiesz, jak zdobędziesz poziom 2 i 3, ale gdy dojdziesz do poziomu 1, to zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, które pozwolą Ci zaplanować drogę do poziomu 2. Pozwolą też odpowiedzieć czy ta droga jest faktycznie dla Ciebie. Teoria rzadko jest równoznaczna z praktyką.

 

18. Rób Podsumowanie i Planowanie Miesiąca

Raz w miesiącu znajdź 1-3 godziny, aby spojrzeć na poprzedni miesiąc z perspektywy. Opisz, co udało się zrobić, a czego nie. To pozwoli Ci lepiej poznać różnice między teorią a praktyką. Szczególnie gdy jako kolejny krok zaplanujesz następny miesiąc. Wypiszesz rzeczy do zrobienia. Sprawdzając to, nauczysz się o sobie najwięcej i nauczysz się czym różni się rzeczywistość od planów.

 

19. Rób Podsumowanie i Planowanie Tygodnia

W ciągu tygodnia może wiele się zmienić. Spotkania, wydarzenia, wypadki. Gdy zaplanujesz już cały miesiąc, to rób korektę raz w tygodniu. Podsumuj to, co udało się zrobić. Jeżeli czegoś się nie udało, to przełóż na następny tydzień lub na kolejne tygodnie.

 

20. Planuj kolejny dzień

Każdego dnia, wieczorem otwórz swój kalendarz lub listę z zadaniami (ja używam Nozbe) i zobacz, co jest do zrobienia jutro. Bazuj na tym, co zaplanowałeś w planowaniu tygodnia i miesiąca. Staraj się za dużo nie zmieniać. Po prostu sprawdź, co jest do zrobienia jutro. Z rana będziesz gotowy, aby zająć się najważniejszymi zadaniami.

 

21. Poświęć 15 minut w Tygodniu na Strategię

Gdy zaczynasz prowadzić biznes lub prowdzisz jakieś przedsięwzięcie, to poświęć przynajmniej 15 minut w tygodniu na strategię. Warto usiąść z narzędziem typu mapa myśli (ja używam Coggle) i skupić się na strategicznym myśleniu:

Misja – co chcemy zmienić i dlaczego
Wartości – jakich wartości chcemy się trzymać i jakich ludzi chcemy szukać
Cel – co chcemy uzyskać (dokładnie)
Strategia – jak chcemy dojść do tego celu

Na bazie zdobywanych informacji modyfikuj strategię. Staraj się jak najmniej modyfikować cel, wartości i misje. To ustaw już na początku. Im dłużej będziesz prowadzić przedsięwzięcie, tym rzadziej będziesz edytować strategię. Będzie stabilniejsza i oparta na danych. Później już tylko praca.

 

22. Ucz się Pisania, Które Przyciąga

Ta zdolność przyda Ci się zawsze. Szczególnie w natłoku komunikacji. Umiejętność pisania, które przyciąga wzrok i które zachęca Twoich czytelników lub klientów, aby się zatrzymali i przeczytali Twój przekaz. Zacznij zdobywać wiedzę od tego bloga.

 

23. Ucz się Sprzedaży

Sprzedaż przyda Ci się wszędzie. Będziesz w swoim życiu sprzedawać produkty, idee, marzenia, sposoby wykonania danej czynności. Będziesz chciał zamienić pewną wizję w rzeczywistość i będziesz musiał przekazać ją innym ludziom, aby Ci zaufali. To właśnie jest sprzedaż. Jest wiele dobrych miejsc, aby zacząć. Na początek polecam Ci Sell or Be Sold.

 

24. Ucz się Zamykania Sprzedaży

Sprzedając nakłaniamy kogoś do czegoś, w co mocno wierzymy. Natomiast gdzieś kiedyś trzeba poprosić o podpis lub o podjęcie finalnej decyzji. To właśnie zamykanie sprzedaży. Tu genialnie nadaje się aplikacja na iPhone, którą stworzył zespół Granda Cardone CloseTheSale.

 

25. Ucz się Psychologii

Wszyscy działają według pewnych zasad i zrozumienie, dlaczego pewni ludzie działają tak, a nie inaczej bardzo pomoże Ci w życiu. Pozwoli Ci spokojniej podejmować decyzje i łatwiej reagować na pewne zachowania. Jak zacząć? Najlepiej od You Are Not So Smart, a potem ruszyć z kolejnymi książkami z tej listy.

 

26. Ucz się Zarabiania Pieniędzy

Zarabianie pieniędzy to też umiejętność, która składa się ze zrozumienia potrzeb klienta, budowy wartości, marketingu, automatyzacji. Ucz się o różnych modelach i różnych biznesach. Jeżeli zaczynasz, to nie trać czasu na biznesy nieinternetowe. Zacznij od biznesu internetowego. Spędź trochę czasu czytając Smart Passive IncomeNiche Pursuits oraz przeczytaj książkę The 4-Hour Workweek.

 

27. Olej Perfekcjonizm

Nigdy go nie osiągniesz, a droga do niego może wprowadzić Cię w szaleństwo lub (co bardziej prawdopodobne) nie pozwoli Ci pokazać światu lub sobie efektu docelowego. Zrób coś, pokaż światu. Zapamiętaj jedną z najlepszych maksym: „Jeżeli nie wstydzisz się pierwszej wersji CZEGOŚ, to znaczy, że pokazujesz to światu za późno”.

 

28. Dbaj Jednak o Szczegóły

Jeżeli w jednym miejscu piszesz coś z wielkich liter, to trzymaj się tego. Jeżeli tworzysz logo swojej firmy, to zrób je równe. Nie musi być idealne, ale dbanie o szczegóły sprawia, że mimo braku perfekcji, ciągle ludzie będą zafascynowani Twoją jakością.

 

29. Odkładaj Rzeczy na Miejsce

Naucz się prostego zwyczaju. Jeżeli wziąłeś książkę z miejsca X, to po skorzystaniu, książka trafia do miejsca X. Tym samym, nie będziesz tracić czasu na szukanie rzeczy, zapanuje harmonia, a Ty będziesz wiedzieć gdzie dokładnie leżą Twoje „narzędzia”.

 

30. Miej Mało Rzeczy

Rodzisz się nagi i taki też opuścisz ten świat. Nie trać czasu na posiadanie wielu rzeczy. Dokładnie myśl, „czy na to jest miejsce w moim domu, w moim życiu”. Jeżeli nie, to pozbądź się tego. Poświęcaj czas i pieniądze na chwile, na sytuacje. Dodatkowo, inaczej podchodzimy do rzeczy, które mamy, niż do rzeczy, które pożyczamy (nikt nie jedzie do myjni wynajętym samochodem). Posiadanie to bardzo toksyczna rzecz, bo wymusza porównywanie się i przejmowanie się opinią innych. Im mniej rzeczy, tym mniej szans do porównywania się i łatwiej wypracować w sobie zwyczaj nieprzejmowania się ludźmi, którzy myślą tylko o rzeczach.

 

31. Ale Miej Rzeczy Najlepszej Jakości

Będziesz jednak mieć rzeczy, narzędzia. Przedmioty, które będą przybliżać Cię do celów, będą redukować Twój stres i będą robiły z Ciebie lepszą wersję siebie. Inwestuj w najlepsze rzeczy, na jakie Cię stać – telefon, komputer, łóżko, słuchawki itd. Kup/wypożycz najlepszą wersję, która oszczędzi i czas i ułatwi wykonywanie pewnych zadań.

 

32. Zacznij Tworzyć Tak Szybko Jak Się Da

Wszystko, co widzisz na tym świecie dookoła zostało stworzone przez stwórcę (w cokolwiek w tej chwili wierzysz) lub przez ludzi, którzy zrobili daną maszynę, postawili dany budynek, napisali daną książkę. Ty też jesteś twórcą. Wyćwicz w sobie tę zdolność. Nie musi to być nic wielkiego na początku. Możesz zacząć do bloga, vloga, książki, ale zacznij tworzyć już dziś.  Nauczysz się przekazywać swoje myśli, ale co ważniejsze poznasz siebie.

 

33. Myśl VRIN

Zacząłeś tworzyć? Dobrze. Biznes, nagrania video, wpisy? Czas poznać zasadę VRIN. Zasada, którą masz od dziś stosować do każdego artykułu i każdego video. To co robisz, powinno być:

V – Value – Wartość
R – Rarity – Rzadkość
I – Inimitable – Niepowtarzalność
N – Non-substitutable – Nie da się tego zastąpić

Zacznij tutaj.

 

34. Pracuj w Korporacji

Zanim pomyślisz o swoich biznesach, zatrudnij się w dużej korporacji. Poznasz dzięki temu, jak działa firma, co działa, co nie działa i jakimi cechami powinien cechować się dobry lider. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz opcję własnej firmy, czy zostaniesz w korporacji lub małej firmy. Sprawdzenie jak to działa w dużej organizacji, da Ci dużo wiedzy i pokaże Ci czy chcesz to robić, czy też nie.

 

35. Znajdź Dobrego Lidera, a Nie Dobrą Firmę

Na początku kariery nic Ci nie da tyle korzyści, co dobry lider. Ktoś kto poprowadzi Cię w dobre miejsce, zadba o Ciebie, będzie Twoim mentorem, pomoże Ci się rozwijać. Najgorszą rzeczą, jaka Ci się może trafić na początku kariery, to dobra firma i gówniany lider, dla którego będziesz komórką w Excelu.

 

36. Nie Kupuj Mieszkania

Na własne mieszkanie przyjdzie czas. W chwili, gdy będzie Cię stać, aby kupić je za gotówkę, możesz to rozważyć. Zastanów się tylko po co? Aby mieć swoje gniazdko? Aby spełnić oczekiwania rodziny? Jakie jest cel. Analizowałem wszystko i pod każdym możliwym względem (również finansowym) jest to strata. Dlatego też ciągle wynajmuję mieszkanie, chociaż mógłbym takie kupić nawet dziś. Nie robię tego. Wynajmuję mieszkanie i w dowolnym momencie mogę je zmienić i robię to… raz na jakiś czas.

 

37. Chyba że Cię Na Nie Stać

Gdy faktycznie masz już wystarczająco dużo pieniędzy, że możesz kupić mieszkanie za gotówkę, bez dużych zmian na koncie, to rozważ tę opcję, ale uważaj. Bo to kolejna rzecz. Pamiętasz punkt 29?

 

38. Lub Kupujesz Je Pod Inwestycje

Co innego, gdy planujesz kupić mieszkanie na inwestycje. Każda opcja, w której wkładasz X pieniędzy (a jeszcze lepiej wkładasz pieniądze banku/inwestorów) i wyciągasz więcej każdego miesiąca, to dobra opcja. Inwestycja, posiłkując się cudzymi pieniędzmi, która przynosi Ci co miesiąc dochód i po pewnym okresie zapewnia Ci 100% własność nad inwestycją…. to dobra inwestycja. Mieszkanie na inwestycję TAK. Mieszkanie na własne potrzeby NIE.

 

39. Nie Bierz Kredytu… Chyba Że Pod Inwestycję Produkującą Stale Pieniądze

Nie bierz kredytu na wakacje, sprzęt, szkołę, nic. Jeżeli Cię na coś nie stać, to naucz się robić pieniądze, zarób i sobie kup. Nigdy, ale to nigdy nie bierz kredytu konsumpcyjnego. Nigdy. Zabraniam Ci. Banki nie zabraniają i wpływają, na to jak uczy się nas pracy z finansami. Nie stać Cię? Nie kupujesz… chyba że, coś co kupisz, przynosi Ci co miesiąc/kwartał/rok pieniądze, które przynoszą więcej pieniędzy niż pożyczasz. Zanim jednak zaczniesz brać kredyty, naucz się zarabiać pieniądze. Jak się nauczysz zarabiać, to naucz się oszczędzać. Potem możesz myśleć o inwestycjach.

 

40. Tańcz, Tak Często Jak Możesz

W tańcu jest coś cudownego. Sprawia, że się uśmiechamy. Pozwala wyrzucić z siebie trochę dzikości. Trochę zwierzęcych instynktów. Tańcz tak często, jak możesz. Najpierw we własnym pokoju, potem przy innych, potem przed całym światem. Nauczysz się, że Twój taniec powoduje uśmiech na twarzach innych… i zobaczysz w końcu ruch bioder innych. Wszyscy chcą tańczyć, ale wszyscy się wstydzą. Zacznij i pomóż innym.

 

41. Używaj Humoru Na Każdym Kroku

Humor jest dobry na wszystko. Przydaje się w negocjacjach, przydaje się w rodzinie, przydaje się w budowaniu relacji, przydaje się w ciężkich chwilach, przydaje się łatwych chwilach. Nie bój się być clownem, nie bój się być śmieszkiem. Bądź śmieszkiem. Humor zawsze pomaga. Zawsze.

 

42. Bierz Kąpiel, Gdy Czujesz Się Źle

Niski poziom stresu to podstawa dobrego życia. Czasami jednak się podwyższa. Firma, praca, rodzina. W chwili, gdy tylko czujesz, że poziom kortyzolu jest na wysokim poziomie, to… napełnij wannę gorącą wodą, dodaj soli kąpielowej o zapachu lawendy, dodaj płyn do kąpieli, włącz serial na laptopie (Friends, Rick & Morty) i leż… odpoczywaj, zbijaj poziom stresu. Jutro będzie lepiej. Jak trzeba, to weź dwie kąpiele dziennie.

 

43. Nie Negocjuj z Emocjonalnymi Terrorystami

Czasami w Twoim życiu pojawią się ludzie, którzy zaczną Cię szantażować, zaczną Ci grozić, zaczną być emocjonalnymi terrorystami. W takiej chwili od razu strzał (usunięcie tego człowieka ze swojego życia) działa najlepiej. Sprawdziłem już różne opcje i terrorysta zostanie terrorystą. Nawet jeżeli na co dzień jest mega fajnym człowiekiem i znasz go od lat, gdy nagle zacznie Cię traktować jak zakładnika, to opuść go. Uciekaj. Zablokuj go. Na jego miejsce pojawi się kolejna osoba. Wartościowa osoba. Nie negocjuj z emocjonalnymi terrorystami.

 

44. Wyłącz Notyfikacje Na Telefonie i Komputerze

Będziesz mi za to wdzięczny do końca życia. Wejdź w ustawienia telefonu i komputera i wyłącz wszystkie notyfikacje. Szczególnie z mail i social media. Możesz zostawić telefon i SMS, ale nie namawiam. Zobaczysz, jaki świat jest piękny… i że nic złego się nie dzieje. Prowadzę w tej chwili 3 firmy i nie mam notyfikacji. Firmy rozwijają się, mam kontakt ze światem, więc co się dzieje, ale nie jestem niewolnikiem moich notyfikacji.

 

45. Nie Czytaj Wiadomości

Wyłącz telewizor, a najlepiej go nie kupuj. Nie czytaj gazet z informacjami ze świata (w większości są negatywne), nie czytaj stron z nowościami, usuwaj ludzi, którzy dzielą się mało ważnymi nowościami ze świata. Ta wiedza nic nie zmieni w Twoim życiu. Jeżeli coś faktycznie będzie wymagało Twojej uwagi, to na pewno się o tym dowiesz, ale nie trać czasu na czytanie, oglądanie wiadomości. Zapamiętaj, że większość gazet i telewizji zarabia na reklamach. Reklamy są sprzedawane, gdy więcej ludzi je ogląda. Więcej ludzi je ogląda, gdy materiał, który je poprzedza, jest przyciągający wzrok. Nie ma to nic wspólnego z dawaniem wartości. To czysty biznes, w którym to Ty płacisz.

 

46. Zablokuj Rekomendowane Filmy Na YouTube

YouTube to niesamowite narzędzie. Masa wiedzy, masa wartości, ale też masa mało ważnych informacji, które algorytmy Google (właściciel YouTube) podsuwają Ci pod oczy, aby zatrzymać Cię na YouTube jak najdłużej (patrz punkt 44). Nie rezygnuj z YouTube, ale zablokuj rekomendowane filmy na YouTube. Sam wybieraj, co oglądasz. Użyj tego pluginu.

 

47. Nie Mieszaj Się w Politykę

NIE. NIE. NIE. Zacznij zmianę od siebie. Nie mieszaj się w świat, który przez przykrywkę zapełniania swojego portfela i portfeli lobbystów, udaje, że na czymś mu zależy. Tobie zależy. Ty masz cel. Zacznij od pracy nad sobą. Zostaw ten świat dla innych. Niech głosują, niech rozmawiają, niech ładnie pachną. Ty możesz zmienić świat. Oni mogą najwyżej Ci tę zmianę ułatwić lub utrudnić.

 

48. Gdy Ktoś Cię „Zmusza” Do Rozmowy o Polityce Wyjdź

Jesteś w towarzystwie i ktoś nagle zaczyna mówić o polityce. Słuchaj. Zaczyna wymuszać od Ciebie deklaracji lub powiedzenia jaką partię cenisz. Olej. Wyjdź. Masz ważniejsze rzeczy do robienia. Polityka podzieliła już wiele osób. Nie trać na to czasu.

 

49. Stwórz Dokument Podsumowujący Twoje Życie

Weź dokument Excel i wpisz tam każdy rok od chwili urodzin. W każdym roku napisz kilka rzeczy, które wydarzyły się w tym roku. Po pierwsze da Ci to obraz tego, jak dużo udało Ci się zrobić przez ostatnie lata. Po drugie zrozumiesz jak wiele rzeczy z tej listy, to Twoja praca i Twoje wybory, a nie przypadek.  Po trzecie zrozumiesz, jak mało czasu już zostało. W Polsce mężczyzna żyje średnio 74 lata, a kobieta 82 lata.

 

50. Pisz 10 Pomysłów Każdego Dnia

Posiadam notes Moleskine. Codziennie piszę w nim 10 pomysłów. Na dowolny temat. 10 pomysłów na zrewolucjonizowanie krzeseł. 10 pomysłów na wakacje. 10 sposobów na zarabianie 100,000 PLN na godzinę. Itd. Pomysły te ćwiczą kreatywność. TAK. Kreatywność też da się wyćwiczyć. Gdy tylko pojawia się jakiś problem do rozwiązania, to mam na niego szybko wiele pomysłów. Często jest w nich ten właściwy. Pisz 10 pomysłów każdego dnia. Nie 3, nie 5, ale 10. Przy pomyśle 8, 9 i 10 zaczyna dziać się magia. Nie masz pomysłu na listę? To zrób listę 10 pomysłów na 10 pomysłów.

 

51 – 100

Czekam na Twój komentarz. Czy chcesz zobaczyć kolejny wpis? Jeśli tak, to napisz poniżej, który z tych punktów dał Ci najwięcej wartości. A może żaden nie dał. To nic. Napisz również. Będę wdzięczny.

Tak więc do zobaczenia w części 2. Już niedługo.